Powikłania po grypie

Grypy nie wolno zaniedbywać. Powinny pamiętać o tym szczególnie osoby z chorobami układu sercowo-naczyniowego. W ich przypadku grypa może prowadzić do zaostrzenia przebiegu choroby. Ostrożność powinny zachować również osoby z cukrzycą, niewydolnością nerek i zaburzeniami odporności oraz kobiety w ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze.

Powikłania pogrypowe najczęściej zdarzają się najmłodszym oraz najstarszym. I choć dzieci do drugiego roku życia rzadko chorują na grypę, to jednak w ich przypadku – jeśli dochodzi do komplikacji – mogą one mieć niebezpieczny przebieg. Najrzadziej powikłania występują u osób między 18. a 35. rokiem życia. Jednak niezależnie od wieku, w czasie trwania choroby, nie wolno prowadzić normalnego, aktywnego trybu życia.

Komplikacje może powodować sam wirus grypy. Najczęściej jednak ich przyczyną są infekcje bakteryjne. Jeśli zdecydujemy się pozostać w domu, zapewniając sobie ciepło oraz dużą ilość płynów, możemy być niemal pewni, że grypa minie już po kilku dniach. W ten sposób układ immunologiczny skoncentruje się na walce z chorobą. Po grypie osłabienie, kaszel, brak energii  mogą trwać nawet kilka tygodni. Powikłania pojawiają się najczęściej po 12-18 dniach od zachorowania. Czas ten może się wydłużyć w zależności o rodzaju komplikacji. Nie bagatelizujmy objawów tj.  przedłużająca się gorączka, uporczywy kaszel, kłopoty z oddychaniem, ból zatok, ucha, a nawet ból w klatce piersiowej z towarzyszącym uczuciem nierównego lub przyspieszonego bicia serca, napady duszności, bóle i zawroty głowy, niskie ciśnienie, omdlenia. Obserwując u siebie takie objawy, niezwłocznie powinniśmy udać się do lekarza.
Powikłania występują zazwyczaj zaraz po grypie, ale mogą o sobie dać znać nawet po kilku miesiącach. Leczenie powikłań grypy zawsze powinno odbywać się pod nadzorem lekarskim.

Choroby układu oddechowego są najczęstszymi powikłaniami nieprawidłowo leczonej lub nieleczonej grypy.  Rzadziej występuje zapalenie ucha środkowego, szczególnie niebezpieczne u dzieci, lub zapalenie zatok. Groźne i wyjątkowo rzadkie są zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia. Zdarzają się też ciężkie powikłania neurologiczne, na przykład zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Ostrzejszy przebieg mogą przybrać choroby, na które pacjent cierpi od dłuższego czasu, takie jak astma oskrzelowa, cukrzyca, niewydolność krążenia i choroba niedokrwienna mięśnia sercowego. Może pogorszyć się także wydolność nerek.

Najlepszym sposobem profilaktyki są szczepienia ochronne. Jeśli z jakiś powodów nie możemy się zaszczepić, po prostu unikajmy kontaktu z osobami zakażonymi wirusem grypy. Osoba zakażona rozsiewa wirusy grypy już na trzy dni przed wystąpieniem u niej objawów. Ponadto wirusy grypy mogą pozostawać aktywne przez pewien czas także na rękach, twarzy, słuchawkach telefonicznych, klamkach lub innych przedmiotach codziennego użytku. Dlatego możliwe jest zakażenie przez kontakty pośrednie. Pamiętajmy więc o częstym myciu rąk w okresie jesienno-zimowym i zimowo-wiosennym. Co pewien czas notowane są epidemie grypy wywoływane przez wirusy o zwiększonej zjadliwości. Sezonowe infekcje grypowe najczęściej nie mają tak dramatycznego charakteru. Czy choroba trwać będzie kilka dni, czy też tygodni, w większości przypadków zależy od zachowania przez nas zdrowego rozsądku.